sobota, 1 czerwca 2013

Chiny

Kraj ten posiada długą tradycję i wiele zabytków pochodzących z odległych wieków. Ponadto Chiny leżą na innym kontynencie co wpływa na ich odmienną kulturę i obyczajowość. Jest to miejsce do, którego z pewnością chciałabym się wybrać, zwiedzić wszystkie tajemnicze i kryjące jakąś tajemnice zakątki.

Chiny na mapie
Państwo w Azji Wschodniej, obejmujące historyczne Chiny (bez Tajwanu) oraz Tybet i inne ziemie w Azji Środkowej zamieszkane w sumie przez 56 grup etnicznych.
Chiny to także jeden z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o odrębnej i bogatej tradycji muzycznej, teatralnej, literackiej, filozoficznej oraz historycznej, a także naukowej. Bezprecedensowe w dzisiejszych Chinach jest również obecne otwarcie tego kraju na świat.

Do najciekawszych zabytków, które po prostu trzeba zwiedzić będąc w Chinach należą m.in:

  • Zakazane miasto w Pekinie

widok na zakazane miasto

Dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing, znajdujący się w centrum Pekinu. W 1987 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 








plan zakazanego miasta

Pałac otoczony jest murem obronnym z wieżami przykrytymi charakterystyczną dla całego kompleksu żółtą dachówką, oraz fosą.
Cały kompleks zakazanego miasta podzielony jest na dwór wewnętrzny(północny) i zewnętrzny(południowy).














W skład kompleksu wchodzą m.in.:

brama południkowa

ogród cesarski
pałac niebiańskiej czystości

brama najwyższej harmonii











  • Ogród letni w Pekinie   

ogród letni

Kompleks parkowo-pałacowy stanowiący miejsce letniego odpoczynku cesarzy chińskich z dynastii Qing, położony w Pekinie. Centralnym punktem Yiheyuanu jest Wzgórze Długowieczności (Wanshoushan, 60 m wysokości) oraz sztuczne jezioro Kunming.
Cały kompleks liczy 70 tys. m² zabudowanej przestrzeni z licznymi ogrodami, altankami, pawilonami, galeriami i klasycznymi rezydencjami. Nazwa Yiheyuan oznacza Ogród Pielęgnowania Harmonii.


  • Mur chiński   
mur chiński

Zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz (w najbardziej strategicznych miejscach) murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km. Nazywany jest też "Murem 10 000 Li"( oznacza "nieskończoną długość" muru).




mur chiński

W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.







  • Święta góra  

schody na świętej górze

Świętą górę Huashan, 2155 m n.p.m., zdobyć można na dwa sposoby. Wspinając się wiele godzin
setkami tysięcy kamiennych schodów na jeden z jej pięciu wierzchołków,
odwiedzając po drodze malownicze, maleńkie świątynie przyklejone do urwistych
zboczy góry...




.







drewniane półki na świętej górze

półka na świętej górze

Albo korzystając z kolejki górskiej dowożącej turystów i pielgrzymów
na najniższy wierzchołek północny. 

Kolejka na świętą górę


  •  Wenecja Chin  

Wenecja Chin
 Po romantyczny klimat pływającego miasta nie trzeba jechać koniecznie do Wenecji, można go odnaleźć również w chińskim Zhujiajiao.  










Kanał w chińskiej Wenecji
Kanał w chińskiej Wenecji

Fangsheng Bridge












 Fangsheng Bridge, zbudowanego w 1812 roku. Kilkadziesiąt schodków kamiennego łuku oddziela dwa światy,  po jego drugiej stronie czas stanął w miejscu kilka wieków temu. Podczas spaceru wąskimi uliczkami przed oczami wyobraźni przewijają się sceny najpiękniejszych historii miłosnych, półokrągłe mostki, bambusowe kapelusze gondolierów- sceneria jak z filmowego romansu.






  • Wielka i Mała Pagoda Dzikiej Gęsi  
Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi
Buddyjska pagoda położona w mieście Xi'an, w prowincji Shaanxi, w Chinach., składała się pierwotnie z pięciu kondygnacji. Została następnie przebudowana, a potem odnowiono jej ceglaną fasadę zewnętrzną. Jedną z wielu funkcji pagody było przechowywanie sutr i figurek Buddy przywiezionych do Chin z Indii przez buddyjskiego tłumacza i podróżnika Xuanzanga. 













Mała pagoda Dzikiej Gęsi

Buddyjska pagoda położona w mieście Xi'an, w prowincji Shaanxi, w Chinach, znajdująca się na obszarze Chang'an, który był stolicą w okresie panowania dynastii Han i Tang. Do roku 1556, kiedy to miało miejsce trzęsienie ziemi w Shaanxi, wysokość budowli wynosiła 45 m. Po tym wydarzeniu i zniszczeniach, jakie się wówczas dokonały, pagoda ma 43 m wysokości i składa się z 15 kondygnacji.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz