niedziela, 2 czerwca 2013

Londyn

Londyn to miasto do, którego z pewnością chciałabym się wybrać i to w całkiem niedługo. Do miasta przyciąga klimat tajemniczości i niezwykłości, wybudowanych jeszcze w średniowieczu zamków, duża ilość zabytków, a przy tym istniejąca obok całego nastroju nowoczesność współczesnych budynków i muzeów.

Dodaj napis

Miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także Stolica Anglii. Położony nad Tamizą, jest największym miastem Europy po Moskwie i Stambule, a większym od Paryża; jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta, jak i aglomeracji. Londyn jest także ogromnym ośrodkiem medialnym. Jest to także jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Miasto, pełne zabytków i muzeów, przyciąga rocznie ok. 30 mln turystów.












Londyn jest przepięknym miastem, w którym stare budynki i mosty idealnie współgrają z nowoczesną zabudową.

Tamiza nocą

Wieczorny Londyn

zachód słońca nad Tamizie

Londyn i Tamiza nocą
Najpiękniejsze zabytki architektoniczne Londynu to:

Big Ben  

Big Ben
Wieża zegarowa w Londynie w Wielkiej Brytanii.
Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen's Tower (z ang. Wieża św. Szczepana), zwanej również The Clock Tower (ang. "Wieża Zegarowa"), należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara oraz samej wieży. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower w celu uhonorowania 60-letniego panowania królowej Elżbiety II.












Buckingham Palace  
Buckingham Palace
Oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów. Największy na świecie pałac królewski wciąż pełniący swą pierwotną funkcję. Oficjalna londyńska rezydencja królowej. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii.Współcześnie pałac Buckingham, prócz roli londyńskiej siedziby królowej Elżbiety II i rodziny królewskiej, jest również miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. Dla Brytyjczyków pałac stanowi symbol Wielkiej Brytanii – tutaj Londyńczycy składali kwiaty po śmierci księżnej Walii Diany.
Sztandar królewski wisi na pełnej wysokości, gdy monarcha rezyduje w pałacu, a gdy wyjeżdża, sztandar jest zdejmowany. Po śmierci Diany Elżbieta II wprowadziła nowy zwyczaj, odstępstwo od dotychczasowego protokołu: gdy opuściła pałac, by udać się na pogrzeb Diany, sztandar królewski zdjęto (zgodnie z protokołem), a na jego miejsce (to nowość) podniesiono flagę brytyjską, Union Jack, i spuszczono do połowy masztu. Od tej pory po zgonie członka rodziny królewskiej na pałacu podnosi się Union Jack i spuszcza do połowy masztu.

komnata Buckingham Palace

Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty (w pozostałych miesiącach co drugi dzień).

komnata Buckingham Palace








Od pożaru w zamku królewskim w Windsor w 1992 część pałacu Buckingham udostępniona jest odpłatnie zwiedzającym. W sierpniu i wrześniu, podczas wakacji królowej, można zwiedzić apartamenty Buckingham. Bilet kosztuje ok. 20 funtów.









Pałac westminsterski 
Pałac westminsterski  
Miejsce posiedzeń obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa (Izby Lordów i Izby Gmin). Pałac znajduje się w Londynie, w dzielnicy City of Westminster, na lewym brzegu rzeki Tamizy.
 Pałac służył początkowo jako siedziba władcy, ale żaden monarcha nie mieszkał tam od XVI wieku. Większość obecnej struktury pałacu pochodzi z XIX wieku, kiedy to pałac został odbudowany po pożarze w roku 1834. Jedną z najsławniejszych części pałacu jest wieża zegarowa, mieszcząca znaną atrakcję turystyczną, zegar oraz dzwon Big Ben.


London bridge

London bridge
Most w Londynie, na Tamizie, łączącym dzielnice Southwark i City of London. Często mylony jest z mostem Tower Bridge. W średniowieczu był murowaną budowlą na której znajdowały się sklepy, a nawet niewielkie budynki. Wymagał on jednak ciągłych napraw, co dało początek piosence dla dzieci London Bridge is falling down (Most Londyński wali się). Obecne przejście zostało otwarte dla ruchu w 1973 roku.





Metro  
metro w Londynie


System lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. 




mapa metra w Londynie


Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.
System liczy 12 linii, 275 stacji (w tym 14 poza administracyjnymi granicami Wielkiego Londynu) oraz 408 km tras. 







Tower bridge  
Tower bridge
Most zwodzony w Londynie (mylony niekiedy z sąsiednim mostem Londyńskim London Bridge, przeprowadzony przez Tamizę, w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę). Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Most został ukończony w 1894. Przez pierwsze lata był otwierany nawet 6000 razy rocznie, teraz jedynie 1000 razy na rok.
Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami - kładkami dla pieszych, zawieszonymi 34 m nad jezdnią i przeszło 44 m nad oznaczeniem górnego poziomu w rzece. Obecna kolorystyka mostu istnieje od 1977 roku. Wtedy, w 25 rocznicę koronowania królowej Elżbiety II przemalowano go na kolory: niebieski, biały i czerwony. Pierwotnie most miał kolory w tonacji beżowej.
Jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków zaraz po Big Benie.

Bardziej współczesne obiekty w Londynie:

London Eye  
London Eye
Nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 30 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Niewielka prędkość liniowa tych kabin (ok. 0,9 km/h) pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła.
Koło budowane było sekcjami, których części transportowane były rzeką Tamizą. Otwarcia dokonał premier Tony Blair dnia 31 grudnia 1999 roku, ale ze względu na problemy techniczne koło nie pracowało do marca 2000 roku.


Muzeum Madame Tussaund 
Muzeum Madame Tussaund
Muzeum figur woskowych znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia, założone w 1835 przez Marie Tussaud (1761-1850) w Londynie. Marie Tussaud (właśc. Marie Grosholtz) przybyła w 1835 do Londynu z woskowymi odlewami głów zgilotynowanych w czasie rewolucji francuskiej arystokratów m.in. Marii Luizy, księżniczki de Lamballe (ostatni wykonała 8 lat przed śmiercią), które to stały się zalążkiem olbrzymiej kolekcji figur woskowych (obecnie Madame Tussauds prezentuje naturalnej wielkości figury gwiazd filmu, muzyki, sportu np. John Wayne, Benny Hill, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Pierce Brosnan, Angelina Jolie, The Beatles, Kylie Minogue, Beyoncé, Ayrton Senna oraz Lech Wałęsa i Jan Paweł II - jedyni Polacy) i założyła pierwszą wystawę przy Baker Street, przeniesioną w 1884 przez jej wnuka do obecnej siedziby na Marylebone Road.


Wembley  
Wembley

Stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley. Jest drugim co do wielkości stadionem na świecie. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Mecze na Wembley rozgrywa reprezentacja Anglii w piłce nożnej. Ponadto odbywają się tu mecze finałowe Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, wyścigi, mecze rugby i futbolu amerykańskiego oraz imprezy muzyczne. Oprócz tego na Wembley zorganizowano mecze piłkarskie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 oraz finał Ligi Mistrzów w 2011 roku, a w 2013 będzie miał tu miejsce kolejny. Na murawie stadionu odbyły się między innymi Concert for Diana, Live Earth oraz koncerty George'a Michaela, Take That, U2 i Madonny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz