środa, 5 czerwca 2013

Paryż

Paryż wzbudza we mnie zaciekawienie, chciałabym odwiedzić to miasto, żeby sprawdzić czy naprawdę jest takie piękne jak je poeci, artyści, a także zwykli ludzie przedstawiają. Chciałabym się dowiedzieć co tak naprawdę stanowi o sukcesie turystycznym tego miasta, jego renomie i jego opinii na świecie, uważam że to ciekawe dlaczego jedno miasto może wzbudzać tylko pozytywne uczucia w ludziach, bo przecież każde miasto ma jakieś wady i zalety, a to wydaję się na pierwszy rzut oka idealne.

Paryż na mapie
Stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
Aglomeracja paryska konkuruje tym samym pod względem liczby ludności w Unii Europejskiej z Londynem.Miasto ma układ koncentryczny z rozchodzącymi się gwiaździście bulwarami. Jego oś stanowi wcięta dolina Sekwany, która dzieli Paryż na dwie części: prawobrzeżną (północną) Rive Droite oraz lewobrzeżną (południową) Rive Gauche.





Do największych atrakcji turystycznych Paryża należą m.in.:

Luwr   
Luwr
Luwr to jeden z najpiękniejszych paryskich pałaców, symbol stylu francuskiego, nazywanego niekiedy stylem Ludwika XIV, i jedno z największych muzeów sztuki na świecie.






Luwr nocą
Szklana piramida, przez którą prowadzi obecnie główne wejście do zabytkowego budynku, to symbol współczesnego Luwru – połączenia nowoczesności z historią. W Luwrze mieści się ponad 35 tys. dzieł sztuki - od starożytności po połowę XIX wieku, w tym najsławniejsze dzieła światowego dziedzictwa takie jak: stela z kodeksem 
Hammurabiego, Nike z Samotraki czy Mona Lisa pędzla Leonarda da Vinci.



Wieża Eiffla  
wieża Eiffla

Wieża Eiffla powstała dla uświetnienia Wystawy Światowej zorganizowanej w Paryżu w 1889 r., a zarazem dla uczczenia stulecia Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Tymczasowa budowla miała zostać rozebrana po wystawie, co ostatecznie nie nastąpiło. Początkowo budziła ona ogromne kontrowersje, po pewnym czasie wpisała się jednak na stałe w obraz miasta. 


wieża Eiffla

Dzisiaj to symbol Paryża i chyba najbardziej znana atrakcja Francji.  Głównym atutem wieży jest wspaniała panorama miasta, którą można podziwiać z trzech położonych na różnej wysokości platform widokowych.














Katedra Notre Dame
Katedra Notre Dame


Paryska Katedra Notre Dame to najsłynniejsza na świecie świątynia w stylu francuskiego gotyku. Blisko dziewięćsetletnia katedra (jej budowę rozpoczęto w 1163 r.) wznosi się dumnie na wyspie na Sekwanie, zwanej Ile de la Cité. Ogromny, mogący pomieścić 9 tys. wiernych kościół robi niezapomniane wrażenie - głównie za sprawą dwóch 70-metrowych wież tworzących fasadę, przepięknym witrażom i olbrzymim rozetom.  Zwłaszcza rozeta północna, mieniąca się tysiącem barw, zachwyca niezapomnianą grą świateł.


Katedra Notre Dame nocą











Centrum Pompidou   
centrum Pompidou 
 Centrum Pompidou to jedno z najważniejszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Sławę przyniosły mu nie tylko liczące ponad 56 tys. dzieł wspaniałe zbiory, z których stale można oglądać ok. 1300 prac, ale także awangardowy projekt budynku - to postmodernistyczna i przy pierwszym spojrzeniu  szokująca budowla ze szkła i stali, opleciona kilometrami kolorowych rur, galerii i schodów.
centrum Pompidou 







 Wszystkie systemy funkcjonalne: komunikacyjne, zaopatrzeniowe, hydrauliczne, wywietrzniki – umieszczono tu na zewnątrz i uczyniono elementami elewacji.










Łuk triumfalny

łuk triumfalny



Łuk Triumfalny powstał na zlecenia zafascynowanego architekturą romańską Napoleona Bonaparte. Pomnik-brama sławi cześć armii cesarskiej i zwycięstw „małego kaprala”. Kamienny kolos, stworzony przez Jeana Chalgrin, stoi pośrodku największego ronda na świecie. 







łuk triumfalny nocą




Z tarasu widokowego na szczycie pomnika można dokładnie przyjrzeć się 12 alejom tworzącym układ gwiazdy. Wśród pięknych płaskorzeźb pokrywających Łuk nie brakuje i polskich akcentów.







Pola elizejskie

pola elizejskie nocą 

Pola Elizejskie to najsłynniejsza ulica Paryża, jedna z najbardziej znanych na świecie. Dzisiejsza sześciopasmowa arteria, pełna teatrów, restauracji, kin i ekskluzywnych sklepów, łączy Plac Zgody z Placem Charles'a De Gaulle'a (z jego Łukiem Triumfalnym), a dalej z nowoczesną dzielnicą biznesową La Défense i jej symbolem, Grande Arche - Wielkim Łukiem .




pola elizejskie



Ponad dwukilometrowa Champs-Élysées jest sceną oficjalnych parad, ceremonii narodowych i manifestacji. 


pola elizejskie nocą













Dzielnica La Defense  
Dzielnica La Defense
Dzielnica La Défense to labirynt 3 mln m2 biur w ultranowoczesnych budynkach - symbolach współczesnej architektury. „Tutaj się nie śpi, nie mieszka, tutaj się pracuje” – mówią paryżanie.Jednak wśród high-endowych wieżowców, wśród których prym wiedzie Grand Arche - dwudziestowieczna wersja Łuku Triumfalnego Europy, nie brak pamiątek przeszłości zapewniających dzielnicy poczucie historycznej ciągłości. Jak upamiętniająca obronę stolicy przed wojskami pruskimi, odlana z brązu XIX wieczna alegoryczna "La Defense".



Disneyland
Disneyland 
 sieć parków rozrywki stworzony przez wytwórnię Disneya. Głównymi atrakcjami parku są postacie z filmów Disneya, różnego rodzaju baśniowe budynki oraz niektóre formy zabaw jak np. kolejka górska.












zamek Neuschwanstein 


Inspiracją dla projektu zamku, będącego symbolem każdego Disneylandu jest zamek Neuschwanstein

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz